V dnešní recenzi se podíváme na meruňkovici od Žufánka, kterou jsme jako další obdrželi přímo od Žufánka a jedná se o první recenzi na meruňkovici na tomto webu.

Meruňkovici jsem získal od Žufánek s.r.o.

Historie zakladatele

Samotná historie sahá až do roku 1992, kdy pan Josef Žufánek začal stavět kovoobráběcí dílnu v Boršicích u Blatnice (poblíž Uherského Hradiště) bez myšlenky, že jednou z ní bude lihovar a tak nakonec v roce 2000 vznikla firma ŽUSY (neboli Žufánek a synové).

Cílem bylo nabídnout opravdu kvalitní domácí pálenku, jako je třeba slivovice. První pálenka spatřila světlo světa v roce 2002. Postupně ve vlastních ovocných sadech na zhruba 15 hektarech v krajině Bílých Karpat vznikají ty nejkvalitnější destiláty slivovice, meruňkovice, jablkovice, hruškovice a další. Za tuto dobu se firma vypracovala asi k nejlepšímu co český trh nabízí co se pálenek, likérů a ginů týká. Hlavně giny patří mezi velice kvalitní a cenné zboží mezi sběrateli investičního alkoholu.

Žufánek s.r.o.

Jan, Martin, Josef a Josef Žufánkovi. První generace lihovarnické rodiny na snímku níže.

žufánkovi

Výroba meruňkovice

Meruňkovica se vyrábí již od roku 2006 a to trojnásobnou destilací. Pro výrobu byla v dřívější době využívána odrůda Velkopavlovická z vlastních sadů, ale od roku 2017 jsou meruňky dováženy z Maďarska a to díky lepší chuti a aromatičnosti než pěstované v našich podmínkách. Na výroby jednoho litru destilátu je z pravidla potřeba 13 kg meruněk.

Vůně a chuť meruňkovice

Ihned po otevření je cítit intenzivní jemná vůně sladkých meruněk.

meruňkovica

Po ochutnání plná chuť s počáteční ostrostí a to více dokonalých jemných tonů doznívajících na patře. Mnoho hodnocení se kterým se ztotožňuji je to, že vůně dost připomíná meruňkovou marmeládu.

Podobné příspěvky