V dnešní recenzi se podíváme na malinovici od společnosti Martenz a konkrétně na Martenz – Malinovice Black Gold VIP 45 % 2020

Vše o Martenz

Martenz vznikl v roce 2016, kdy Zdeněk Jurášek ze Zlína založil tuto firmu podle názvu obce Martinice odkud pochází. Myšlenkou bylo zaměřit se na méně známé odrůdy jako je právě malinovice a vyrábět je z čistě přírodních surovin tzv. Hand Craft metodou. Destilace je prováděna v Jižních Čechách v lihovaru Poněšice. Sortiment je malinovice, malinovice black, malinovice reserve, slivovice, třešňovice.

Doposud získal ocenění v roce 2020 v podobě stříbrné medaile v soutěži International Wine and Spirit Competition (IWSC) v Londýně, což je nejstarší a největší klání svého druhu za malinovici 2018 45% GOLD VIP. Martenz můžeme zařadit mezi TOP výrobce kvalitních pálenek v ČR, kdy je výroba vždy jen v omezeném počtu lahví (několik málo tisíc) dle dané odrůdy a pravidelně bývá hned vyprodána.

Výroba Malinovice Black

V roce 2018 byla první myšlenka vyrobit něco úplně jiného a tak v roce 2020 vznikla jako jediná na trhu pálenka z malinovice black z odrůdy Black Jewel.

Vyrábí se v edici Silver 40 % 0,5 l (na láhev je potřeba asi 5 kg malin) a nebo Gold VIP 45 % 0,5l, kdy je malin potřeba o trochu více a to asi 7 kg. Vždy záleží na aktuální cukernatosti daného ovoce. Vyrobená je pouze kvašením čerstvých malin. Nejedná se tedy o macerát (průtahový destilát), kdy jsou maliny macerovány v neutrálním lihu. Dle mého názoru jen pouze kvašením (fermentací) můžeme mít tu nejlepší pálenku.

Recenze Malinovice Martenz

Vůně a chuť

Malinovice Martenz

Vzhledem k tomu, že černé maliny jako ovoce není běžné tolik pěstovat, je chuť těžko srovnatelná. Každopádně díky stylu kvašení rozhodně neucítíte ani náznak lihu, jako bývá pravidlem u macerátu. Vůně je jemná s nádechem ovoce připomínající ostružinu.

Není tak intenzivní jako u tradiční malinovice a po ochutnání na patře nacházím chuť něco mezi ostružinou a malinou, které zůstávají na patře. Rozhodně stojí za to tento netradiční druh pálenky ochutnat.

Hodnocení Malinovice Martenz

Od Martenz bych vždy doporučil koupit koupil dvě láhve. Jednu na ochutnání a druhou k archivaci, protože vzhledem k výrobě v omezeném množství cena každý rok stoupá a pro ty kdo rádi investují do alkoholu jedinečná možnost.

Další malinovice od Martenz

,,Morava a pálenka, když to dáte dohromady, dostanete něco úžasného“, tvrdí Zdeněk Jurášek, autor kolekce „Malinovice“. Příběh vzniku tohoto skvostu popisuje následovně: ,,Vzhledem k tomu, že jsem na východní Moravě strávil podstatnou část života, měl jsem k výrobě pálenky – nejčastěji Slivovice -velmi blízko. K tradičním ověřeným postupům výroby, které jsem získal od svého děda a otce, jsem postupně přidával nejnovější poznatky a technologie. Vždy mě lákalo dělat věci jinak a nově, i když je to většinou obtížnější. Proto jsem se rozhodl udělat kořalku ne ze zcela tradičního ovoce – ze sladkých malin.“

Etický kodex firmy Martenz
Vyrábějí jen z čistě přírodních surovin (bez aroma, konzervantů, barviv) – podle nich to nejlepší může vzniknout jen z přírody. Maximálně usilují, aby při své činnosti chránily a nezatěžovaly životní prostředí – minimum odpadů a maximální recyklace. Vyznávají férový přístup při obchodování – jak směrem k dodavatelům, tak k zákazníkům. Maximálně preferují malé dodavatele, kteří sdílejí podobnou filozofii jako oni. Nikdy nepobíraly finanční dotace a ani nikdy o ně žádat nebudou – podle nich narušují spravedlivou soutěž mezi značkami.

A proč název Martenz? Protože vesnice, ve které sídlí firma, kdysi nesla právě toto jméno.

MARTENZ MALINOVICE SILVER 2020 40% 0,5L

Martenz Malinovice Silver 2020 Je vyrobena ze dvou odrůd malin – Candby a Glen Dee. Na výrobu jedné láhve bylo použito přibližně 5kg malin. Na jazyku ucítíte jemnou chuť čerstvě rozmačkaných malin, která je zřetelná i v závěru.

Po otevření láhve ucítíte maliny okamžitě – vůně zralého ovoce zaplní celý prostor. Žádné „přisládlé“ tóny, žádné umělé vůně. Toto je dokonalost tří elementů – čistota surovin, ruční práce v průběhu celého procesu a na závěr to nejlepší ovoce, které můžete pro tento proces vybrat. Má velmi delikátní chuť a působí nesmírně hladce. Pálenka se příjemně „rozlije“ a přinese s sebou celou zahradu se všemi malinovými keři až k vám domů – ve skleničce ucítíte léto. Úvodní ovocný nádech doplňují mírně květové tóny. Pálenka není nasládlá – převažují ovocné a květinové tóny s dřevitým náznakem v závěru. Chuť je komplexní a trvanlivá. Nádhera a absolutní čistota v každém doušku. Vhodná k okamžité konzumaci, také do archivu.

MARTENZ MALINOVICE BLACK GOLD 2020 45% 0,5L

Martenz Malinovice Black Gold 2020 Tento „černý klenot“ si Vás po prvním doušku získá svou rozmanitou ovocnou chutí a vůní.

Samotné otevření láhve okouzlí Vaše smysly svojí intenzivní vůní – cítit v ní omamnou aromatickou sílu čisté přírody – to je to, co je na ušlechtilé pálence jedinečné. Nová, tajemná, nepoznaná, koncentrovaná ovocná chuť plně zralých černých malin, kterou jen těžko najdete v obvyklých pálenkách z bobulí. ,,Na cestě poznání“ se setkáte s jemně ovocnou chutí, která je v destilátu prezentována v obzvláště krásné formě – plná a silná s velkou intenzitou chuti, ve které rozeznáte samotné maliny.

MARTENZ MALINOVICE BLACK SILVER 2020 40% 0,5L

Martenz Malinovice Black Silver 2020 Odhalte závoj tajemství kořalky vyrobené z černých malin – nová hra chutí.

Měkké křivky, černý design a okouzlující vůně. Téměř žádný jiný destilát nelichotí nosu svou ovocnou notou a plným aroma. Je destilován z tmavých plodů černých malin, jejichž chuť a aroma jsou jedinečné. Úplně zralá černá malina dokáže přenést svůj neuvěřitelný ovocný požitek v jasné a výrazné podobě přímo do sklenice s pálenkou. Pro své rozmanité chutě lze jen těžko překonat.

MARTENZ MALINOVICE GOLD 2020 45% 0,5L

Martenz Malinovice Gold 2020 Je vyrobena ze dvou odrůd malin – Candby a Rubín. Na výrobu jedné láhve bylo použito přibližně 7kg malin. Nástup chuti je pozvolnější. Nejprve se chuť čerstvých malin schová za typickou pálenkovou „ostrost“ a teprve následně se naplno rozvine chuť malin.

Velmi výrazná a jednoznačná vůně, která se za ničím neskrývá. Po krátké době se ve sklenici rozvine malinová vůně, která vytváří rovnováhu mezi alkoholem a vůní. Po pár minutách vystupují z pálenky naprosto čisté ovocné tóny. Jemná a silná současně. Na jazyku nejprve ucítíte mírnou sladkost, po které následuje záplava ovocné chuti malin – 2kg malin navíc oproti verzi Silver jsou znatelné. V chuti okamžitě hřeje, protože pijete poctivou kořalku. V závěru cítit příjemnou záplavu sladké chuti malin, která zůstává na jazyku. Tady si opravdu přijdou na své i gurmáni.

Nejoblíbenější pálenka Martenz – v roce 2020 získala stříbrnou medaili na mezinárodní soutěži destilátů IWSC v Londýně 2020.

Podobné příspěvky