Z čeho se vyrábí oskerušovice? Co to vlastně oskerušovice je? Vše se dozvíte v tomto článku.
Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica), někdy také nazývána oskoruše je plodina, ze které se vyrábí jedna z nejvzácnějších pálenek u nás.

Jeřáb oskeruše

Sorbus domestica

Nejdříve něco o stromu (plodu) ze které se vlastně pálenka vyrábí. Jedná se o listnatý, opadavý strom, který dorůstá do výšky až 20 m se stářím až několik set let. Je teplomilnou plodinou, která vydrží i teploty hluboko pod bod mrazu. Dřevo z tohoto stromu patří mezi nejtvrdší a velice kvalitní, které je využíváno truhláři popř. řezbáři po celé Evropě pro krásnou barvu dřeva a danou tvrdost. U nás se nejvíce nachází na jihovýchodní Moravě, ale i např. v Českém středohoří. Dokonce Česká republika se pyšní největší oskeruší ve střední Evropě s odhadovaným stářím okolo 400 let. Jmenuje se Adamcova a najdeme ji v okrese Hodonín asi 3 km od Strážnice.

Strom začíná plodit až po několika letech stáří v průměru okolo 10. – 20. roku. Barvou žlutozelená, hnědozelená až červená a tvarem se oskeruše podobá asi nejvíce hruškám. Někdy je i ale i kulovitého tvaru připomínající menší jablka. Neplodí pravidelně každý rok, díky střídavé plodnosti a velice záleží na klimatu v daném roce. Např. velké deště v době květu způsobí mnohem menší úrodu. Dozrává v měsících září-říjen a z jednoho vzrostlého stromu je získat i několik set kilogramů.

Výroba oskerušovice

Samotná výroba oskerušovice je velice náročná. Zralé plody se sbírají nejlépe samovolně padané s uložením nejlépe do přepravek nebo rozložit na jinou vhodnou podložku venku na vzduchu a pár dní počkat až plody změní barvu a zhnědnou. Metoda, které se říká tzv. hniličkování. O kvalitě vyzrálého ovoce se můžeme přesvědčit i zmáčknutím, dokud neprasknou. Tím poznáme, že se jedná plod vhodný na přípravu daného kvasu. Výtěžnost kvasu je různá a těžko předvídatelná. Záleží na obsahu cukru v plodech. Ty menší mají větší obsah cukru, než ty větší.

Dovolím si říct, že se jedná o jednu z nejvzácnějších pálenek na trhu u nás a většinou je vyráběna v malém množství daného destilatéra popř. limitované edici. V České republice je velice málo těch, kteří produkují oskerušovici.

Každému správnému sběrateli by jedna lahev neměla ve sbírce rozhodně chybět.

Podobné příspěvky